LIST DO RODZICÓW W CZASIE KWARANTANNY

LIST DO RODZICÓW W CZASIE KWARANTANNY

Rodzicu, jak się masz w czasie kwarantanny? Korzystasz z jej plusów? A może doświadczasz już przeciążenia psychofizycznego? Mieliśmy zostać w domach, myć ręce i dbać o wypoczynek, żeby wzmocnić układ odpornościowy. A tym czasem mamy często nowe, dodatkowe obowiązki, zakazy, ograniczenia, brak poczucia wolności, większe frustracje, mniej cierpliwości, więcej nerwów…

To trudny czas, wyjątkowy, pod wieloma względami bezprecedensowy, dlatego Twoje rekacje mogą być inne (zachowania domowników również). Masz prawo do niepokoju, bezsilności, poczucia winy. Masz prawo do złości i wściekłości. Masz prawo myśleć, że masz teraz dosyć wszystkich domowników. Masz prawo zamknąć się w łazience i płakać. Masz prawo nie dawać rady z organizacją nauczania dziecka. Masz prawo nie nadążać ze wszystkim. Masz prawo prosić o pomoc i delegować obowiązki na innych. Masz prawo zostawić brudne naczynia w zlewie. Masz prawo założyć słuchawki na uszy i wypocząć. Masz prawo wyglądać przez okno i gapić się w chmury.

Jeśli zastawaniasz się, jak masz to ogarnąć, to proponuję zacznij od małych zmian w swoich myślach i przekonaniach, a potem od drobnych zmian w swoim zachowaniu. Co jest teraz ważne? – np. to:

  1. ODPUŚĆ SOBIE I INNYM (do końca kwarantanny),
  2. OBNIŻ POPRZECZKĘ WYMAGAŃ (o 20-25 %),
  3. RÓB DLA WSZYSTKICH CISZĘ POOBIEDNIĄ (tak jak na koloniach, co najmniej 30 minut),
  4. ZWIĘKSZ ILOŚĆ WZMACNIAJĄCYCH WIĘZI KOMUNIKATÓW (kocham Cię; lubię cię; jest mi dobrze z Tobą; cieszę się, że jesteś; dabaj o siebie; powiedz mi, co mysłisz i czujesz, itd.)
  5. USTAL CODZIENNY PLAN, ALE BĄDŻ ELASTYCZNY (angażuj domowników w te ustalenia, zwiększy to ich odpowiedzialność za ich realizację)
  6. TROSZ SIĘ O SIEBIE (przecież jesteś potrzebny dzieciom i partnerowi)
  7. BAW SIĘ I ŻARTUJ (czarny humor też się liczy).

Pamiętaj też, że w życiu jest jak na fali – raz się wznosisz, raz opadasz, raz jest super, a raz dno – ale później fala znów idzie do góry… Kwarantanna minie, epidemia minie. Od Ciebie również zależy jak ją zapamiętasz.

Pozdrawiam ciepło i czekam na nasze osobiste spotkania. Kamila Kaliszewska-Siwek – psycholog

(tekst opublikowany dnia 9.04.2020r. na profilu FB Wojewódzkiego Szpitala Rehabilitacyjnego dla Dzieci w Ameryce, w którym pracuję)